Raport “Chatboty dla samorządów - ocena potencjału”
Fragment okładki raportu.
Przedstawiamy pierwszy w Polsce raport analizujący potencjał wykorzystania opartych o sztuczną inteligencję narzędzi do komunikacji z mieszkańcami przez samorządy.
Celem raportu jest ułatwienie przyszłej pracy myślącym o wdrażaniu innowacji samorządowcom. Prezentujemy w nim zarówno konkretne korzyści z wykorzystania chatbotów wspieranych przez sztuczną inteligencję, jak i szerszy kontekst, w jakim będą one funkcjonować – pisze we Wstępie Konrad Kiljan – Aby zdobyć nową wiedzę na ten temat, opracowaliśmy testową platformę i sprawdziliśmy jej funkcjonowanie z przedstawicielami samorządów z pięciu miast. Eksperymenty i rozmowy pokazały nam, jakie procesy w samorządach można uprościć i jak wcześniejsze doświadczenia z wykorzystaniem technologii wpływają na ich adaptację.
W pierwszej części raportu, zaproszeni przez nas eksperci analizują takie kwestie jak innowacje biznesowe, perspektywa użytkownika, integracja technologiczna i perspektywa regulacyjna. Płynące z nich wnioski udowadniają, że aby rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji odniosły sukces, muszą być dopasowane do kultury organizacyjnej danej instytucji i nie doprowadzać do przytłoczenia ani wykluczenia obywateli. Wiarygodna technologia musi balansować innowacje z praktycznymi realiami, uwzględniając regulacyjne, projektowe i kulturowe czynniki.
Kluczowe wnioski w języku polskim dostępne są tutaj.
Raport i cały projekt były możliwe dzięki wsparciu finansowemu Civic Innovation Fund ustanowionego przez THE CIVICS Innovation Hub.
Dziękujemy również naszym partnerom z Barcelona en Comú oraz CEE Digital Democracy Watch, którzy umożliwili nam zrealizowanie tego przedsięwzięcia w wymiarze międzynarodowym i zadbali o jego poziom merytoryczny.