Ruszamy! Pierwszy projekt Pracowni Zmiany: Odbetonowani

Plac miejski w Skierniewicach i nasza wizualizacja proponowanych zmian.

Największy ruch miejski w Polsce – Miasto Jest Nasze – powołał do życia think-tank. Fundacja Pracownia Zmiany będzie promować mądre, zielone zmiany w polskich miastach i wspierać tych, którzy do nich dążą. Światło dzienne ujrzał właśnie pierwszy projekt Pracowni Zmiany: “Odbetonowani”: prezentujemy pomysły na dobre zmiany placów w polskich miastach.

 Betonoza, a co dalej?

Betonoza jest obecna w większości polskich miast na tyle, że termin ten i bez definicji jest dla nas wszystkich intuicyjnie zrozumiały. Co widzimy, gdy spoglądamy na zabetonowaną przestrzeń miejską, zupełnie nieprzygotowaną na wyzwania związane z kryzysem klimatycznym? A co gdyby pokazać, że przestrzeń naszych miast może być inna: zielona, estetyczna i funkcjonalna?

„Odbetonowani”, czyli…?

Akcję prowadziła para specjalistów: Agata Garstecka doświadczona w tworzeniu projektów architektonicznych i Jacek Gęborys – ekspert od spraw transportu i infrastruktury. –  Naszą pierwszą inicjatywą była autorska koncepcja placu Wilsona, przywracająca mu funkcję prawdziwego miejskiego placu. W projekcie uwzględniliśmy zarówno potrzeby ruchu drogowego i komunikacji publicznej, jak i znacząco poprawiliśmy dostępność pieszą i rowerową – opowiada o początkach działalności Jacek Gęborys. We współpracy z dziennikarzami portalu gazeta.pl wybrano 5 placów w polskich miastach, które na co dzień – dosłownie – straszą betonem i pustką.

IMGP7208

Agata Garstecka

Architektka po WA Politechniki Gdańskiej i BME w Budapeszcie oraz absolwentka studiów podyplomowych z User Experience i Product Design na SWPSie.

1567087601240

Jacek Gęborys

Inżynier budownictwa ze specjalnością Inżynieria Komunikacyjna po Politechnice Warszawskiej oraz IST w Lizbonie, zawodowo drogowiec.

Nie tylko rynki!

Jednym z założeń “Odbetonowanych” było to, by nie koncentrować się po raz kolejny na rynkach. Choć te centralne punkty są ważne dla każdego miasta, to akcja miała pomóc w dostrzeżeniu także tych codziennych, oczywistych przestrzeni. W opinii naszych ekspertów plac nie może być zaniedbaną asfaltową patelnią – nawet jeśli nie pełni funkcji reprezentacyjnej, to nie powinien być zapomniany przez władze.

Zieleń – integralna część miasta

W odpowiedzi na rosnący problem betonowania przestrzeni miejskich i wycinki drzew, zaprojektowaliśmy bardziej zielone, funkcjonalne i przyjazne mieszkańcom place w czterech polskich miastach: Skierniewicach, Białej Podlaskiej, Wrocławiu i Gdańsku – relacjonuje Jacek Gęborys. Mieszkańcy zostali zapytani o to, jakich zmian oczekują. Ich odpowiedzi zostały przeanalizowane przez ekspertów, a następnie przełożone na język komputerowej wizualizacji: Agata i Jacek uwzględnili także otoczenie i funkcje placu. Do prac koncepcyjnych włączali się także przedstawiciele lokalnych ruchów miejskich i aktywistki.
Poprzez te projekty pokazujemy, że poprawa jakości przestrzeni publicznej nie musi być kosztowna, a zieleń powinna stanowić integralną część naszych miast – dopowiada Jacek.

***

Wizualizacje widoczne w artykule udowadniają, że każdy plac zasługuję na architektoniczne dopieszczenie – nawet jeśli nie należy do tych najsilniej wyeksponowanych.

Wizualizacja zmian placu miejskiego w Skierniewicach

Wizualizacja zmian placu miejskiego we Wrocławiu

Wizualizacja zmian placu miejskiego w Białej Podlaskiej

Wizualizacja zmian placu miejskiego w Gdańsku